O projektu

Sousedit.cz

Jsme projekt neziskové organizace Rodina v klidu z.ú.. Naším cílem je ukázat, jaký pozitivní vliv mohou mít dobré sousedské vztahy na život každého z nás, i na celou společnost.  Tam, kde funguje sousedský život, ulice přestává být anonymním a cizím prostorem. Budete se cítit více doma.

Kam míříme

Naším cílem je vytvořit platformu pro sdílení sousedského knowhow a zkušeností. Chceme, aby byla veřejně dostupná všem, kteří mají zájem rozvíjet své sousedské vztahy. Rádi bychom vybudovali síť osvědčených lektorů, inspirovali vás fungujícími projekty. Rádi bychom pro vás pořádali semináře a besedy, kde bude moci sdílet svoje zkušenosti a seznámit se s dalšími lidmi, kteří jsou aktivními ve své sousedské komunitě a návázali spolupráci s dalšími organizacemi.

Tým

Vojta Rybář

Jmenuju se Vojta a před 2 lety jsme založili neformální sousedský spolek pro naší ulici na Praze 7. Dnes má skupina přes 400 členů a v době pandemie pomáhá desítkám místních seniorů a nemocných. Mimo to si teď hodně půjčujeme knížky, objednáváme citrusy z Řecka nebo darujeme nepotřebné domácí vybavení. Ve spolupráci s městkou částí jsme iniciovali vznik dalších 5 sousedských spolků a pokrýváme teď nabídkou pomoci celou Prahu 7. A stále zkoumáme, co dalšího můžeme díky spolkům tvořit.

Moc rád s Vámi budu sdílet naše zkušenosti a inspirativní příklady odjinud, doporučím užitečné kontakty nebo pomůžu najít řešení pro Vaší konkrétní situaci. 

vojta@rodinavklidu.cz

Aneta Janíčková

Jsem Aneta a do projektu Sousedit jsem se přidala v prosinci roku 2020.

Pomáhám vytvářet webové stránky, píši pro vás newslettery a různé texty, starám se o Facebookové stránky a pomáhám s fundraisingem. 

Do projektu Sousedit mě přivedla úvaha o tom, že žijeme od ostatních lidí hodně odcizeně a chtěla jsem to změnit, nejdříve sama u sebe. Před rokem jsme se nastěhovali do jiné části Prahy, kde nikoho neznám a není tak vybavená jako adresa našeho předchozího bydliště a potřeba ‘sousedit’ o to vzrostla. Dostala jsem kontakt na Vojtu a  hned jsem věděla, že bych se chtěla nějakým způsobem aktivně zapojit.

V současné době se jako máma starám na plný úvazek o své dvě děti. Dále jsem také zakladatelem a lídrem Sobínského spolku Želetická. Před nástupem na mateřskou jsem si prošla klasickým ‘korporátem’ a pak nastoupila do Startupu, kde jsem měla větší prostor seberealizace. Profesí jsem data analytik. Ale vlastně jsem takový věčný student a ráda se učím nové věci.

Ve volném čase, pokud neběhám za dětmi, mě najdete s knihou ruce, na jógamatce a nebo venku na trailu.

aneta@sousedit.cz