Nebuďte na to sami

Využijte zkušeností lektorů a tahounů úspěšných sousedských projektů

Některé organizace,
které pomáhají sousedům

Lektoři a hybatelé

Pokud zde najdete někoho, s kým byste rádi konzultovali svůj sousedský nápad nebo čerpali z jejich zkušeností a dovedností, neváhejte nás kontaktovat. Domluvíme společné setkání nebo rovnou workshop i pro ostatní zájemce.

Michaela Holubec

Komunitní bydlení | Cohousing | Život v komunitě

Jsem zakládající členkou jednoho z nejstarších a stále fungujících komunitních bydlení v Praze - od roku 2015 žiju s mužem v žižkovském cohousingu, kde také provozujeme bytovou kulturní scénu Kočka v tašce. 

V současnosti se na plný úvazek starám o svou malou dcerku a na ten vedlejší se věnuji dalším projektům.

Více o Míše

Když jsme před lety řešili otázku bydlení, chtěli jsme začít žít komunitně. V té době ale komunitní bydlení buď téměř neexistovala, nebo vůbec neodpovídala našim představám a proto pro nás bylo jediným řešením pokusit se založit něco vlastního. S partou několika přátel jsme se tehdy pustili do budování s velkým nadšením, ale také velkou naivitou. 

Za ta léta jsem proto nejen nastudovala hromadu knih a odborných článků a prošla jsem si kurzem facilitace skupinových procesů, ale hlavně jsme toho spoustu zažili a udělali hodně chyb, ze kterých jsme se vždy dokázali poučit a jít dál.

Ověřila jsem si, že komunitní bydlení sice opravdu není pro každého, určitě je ale pro mnohem více lidí, než kolik v něm žije dnes. Nabízím proto své zkušenosti i dalším skupinám, které mají podobnou vizi.

Čím je ti myšlenka živého sousedství blízká?

Představa malého bytu na anonymním sídlišti nebo domku na předměstí, kde budu jen sama s dětmi, mě dlouhá léta hluboce děsila. Naštěstí jsme se s rodinou uměli zařídit tak, abychom mohli žít jinak než v takovém nepříjemném kontextu.

Komunitní způsob života pro mě byl vždycky odpovědí na mnoho nelehkých otázek naší doby. Když je pojat udržitelně, do značné míry řeší ekonomické, ekologické i sociální výzvy dneška.

Jaké služby chceš ostatním nabídnout?

1) Komunitní minimum

Co všechno potřebujete a musíte vědět nebo umět, když chcete založit komunitní bydlení? Jaké lidi, zdroje a dovednosti jsou nutné, kde čerpat informace?

Tady většinou chcete začít. Konzultace je vhodná pro zorientování se v tématu. Obvykle na ni navazuje další práce se skupinou.

2) Způsoby rozhodování (Strukturální prvky I)

Budeme hlasovat, nebo se rozhodovat konsenzuálně? Co je to sociaokracie? Jaké další způsoby rozhodování existují a který je nejlepší zrovna pro naší skupinu a pro kterou situaci?

3) Kritéria členství (Strukturální prvky II)

Jak správně nastavit proces přijímání členů? A co teprve jejich odcházení! Jak se to může v různých fázích vzniku a fungování komunity proměňovat a jak se vyhnout černým pasažérům a najít ty správné lidi.

4) Dokumenty pro komunitu (Strukturální prvky II)

Každá komunita potřebuje i psané dokumenty, pravidla a dohody. I když to nemusí být rovnou právníci, smlouvy a velké peníze, je dobré začít je psát brzo a vzít to za správný konec.

Vše výše uvedené: 

Konzultace na základě individuálních potřeb dané skupiny v rozsahu minimálně 3 hodin určená pro malé skupiny 3 až 5 osob. Velmi vhodné pro online videokonferenci, případně je možné osobní setkání ve vašich prostorech. Cena jednorázové konzultace je 3000,-

 

5) Společné hodnoty (Strukturální prvky I)

Základem soužití v komunitě jsou společné hodnoty. Teprve od nich se odvíjí vize a další rozhodování komunity. Pojmenujte si ty vaše osobní a zjistěte na kterých společných hodnotách může stavět právě vaše skupina. 

Facilitovaný workshop pro skupiny od 3 lidí. Kombinuje přístupy kreativních workshopů, koncových kruhů, učení zážitkem. 

Jednodenní workshop
3.000,-/osobu

6) Vize komunity (Strukturální prvky I)

Vize je to, co členy vaší komunity inspiruje, drží pohromadě a určuje směr. Diana L. Christian, autorka knihy Creating Life Together, ji považuje za jeden ze základních strukturálních prvků, které vám umožní žít v komunitě tak, aby se nerozpadla za pár měsíců. 

Psát společnou vizi je dobrodružství - vzrušující, propojující a trochu nebezpečné!

Facilitovaný workshop pro skupiny od 3 lidí. Kombinuje přístupy kreativních workshopů, koncilových kruhů, učení zážitkem. 

Velká společná místnost, flipchart a post-ity, psací potřeby, mluvící předmět skupiny nebo jednotlivců, další potřeby na individuální domluvě.

Hardcore verze, pro ty co to myslí vážně - třídenní (víkendový) prožitkový workshop. 
3.000,-/osobu

Soft veze - lze rozložit do více tří až pětihodinových bloků (je možné vést v mírně experimentální verzi v online)
1.000,-/hodinu

Zlatá střední cesta - dva jednodenní workshopy.
3.000,-/osobu

Další témata a workshopy jsou navrhovány individuálně podle potřeb skupiny.

Jaké individuální služby pro jednotlivce nebo členy jedné rodiny chceš nabídnout?

Pracuji primárně se skupinami alespoň 3 lidí. Pro jednotlivce nebo pár je možný kurz Komunitní minimum.

Proč by tvé služby mohly být přínosné sousedské skupiny nebo hybatele?

Při zakládaní komunitního bydlení je úspěšná jen 1 skupina z 10. 9 skupin se rozpadá v horizontu dvou let. To není tak neobvyklé číslo jak se zdá - začínající podnikatelé mají podobnou statistiku. Pokud chcete být mezi těmi 10% úspěšných, je třeba mít patřičné know-how a pracovat na tom. 

Jsi ochotná dojíždět, případně jak daleko?

Dle domluvy celá ČR.

Michal Křivohlávek

Vnitrobloky | Facilitace | Veřejný prostor

Michal spolutvoří projekt Vnitrobloky.cz. „Oživujeme dvory a vnitrobloky spolu s jejich správci a obyvateli. Přibližně třetina historických měst je tvořena domy s vnitrobloky. Podle výzkumů je velká část z nich zanedbaných a nevyužitých. Navíc zde poslední dobou významně ubývá zeleně. Vnitrobloky přitom mohou sloužit jako bezpečné blízké a důvěrně známé místo. Doslova jako vaše zahrada pod vašimi okny.

Klíčem k živému vnitrobloku je sousedská komunita. Vnitroblok je zároveň dobrou příležitostí jak sousedství nastartovat.“

Více o Michalovi

Umožňujeme sousedům potkat se, poznat a seznámit. A nastavit pravidla pro využívání a obnovu svého místa. V rámci moderované diskuse mapujeme, co je ve vnitrobloku správně, co je špatně a jaké nápady využití obyvatelé mají. Pomocí preferenčních hlasů vytváříme žebříček potřeb obyvatel. Při návrhu obnovy stavíme v první řadě na široce vítaných změnách, kontroverzní či málo vítané nápady necháváme na později. Návrh obnovy připravuje naše krajinná architektka, která již připravila obnovu desítek vnitrobloků.

Pracujeme s lídry a tahouny obnov. Obnova zejména větších vnitrobloků stojí na práci aktivních zájemců, skupinových tahounů. Pomáháme tahounům získat spojence a zapojit do hry další obyvatele či klíčové hráče. Posilujeme roli neformálních vůdců a hledáme jim protějšky.
 

Čím je ti myšlenka živého sousedství blízká?

„Konečně jsme se po třiceti letech mohli normálně setkat a popovídat si!“. Tato původní slova jedné z obyvatelek na závěr sousedského setkání ilustrují význam a sílu sousedství. A bohužel také ukazují slabiny, které naše sousedské vztahy mají. Zdravé sousedství přináší jistotu, komfort, spokojenost a dobrý pocit. Sousedství je na dosah ruky, jen po něm sáhnout. Pomáháme lidem tento krok udělat a cítit se doma lépe.
 

Jaké služby pro skupiny chceš nabídnout?

Úvodní konzultace ve vašem vnitrobloku zdarma. 1 hodina, v Praze bezplatně, jinde po domluvě.

Facilitované úvodní setkání sousedů – mapování potřeb a představ obyvatel. Moderované sousedské setkání a návazná elektronická anketa. Sběr hodnot, problém a nápadů, preferenční hlasování obyvatel. Cíl: zapojit co největší část obyvatel, dát jim prostor k vyjádření, vzít je do hry, informovat. Výstup: žebříček potřeb, webová stránka, zpráva. Pozvánka, setkání, anketa, úvodní setkání se odehrává přímo na místě, cena od 10000 Kč, možnost kofinancování z veřejných zdrojů.

Tvorba studie – návrhu obnovy. Základní skica prostorového rozvrhu, materiálového provedení a mobiliáře. Před realizací je nutné dále upřesnit. Cena individuálně, cca od 10000 Kč, možnost kofinancování z veřejných zdrojů.

Dílčí realizace formou brigády. Drobné úpravy lze realizovat svépomocí. Můžeme poskytnout technické a organizační zázemí, nákup materiálu, zajištění nářadí. Cena individuálně, možnost kofinancování z veřejných zdrojů.

Rolová hra – Workshop. Některé vnitrobloky mají až tisícovku obyvatel. Jak vypadá vyjednávání ve velké skupině sousedů? Jak jedná předseda, biomatka, starousedlice či hipster? A jak se společně mohou domluvit na využití svého místa? Rolová hra využívá experimentální divadelní techniku k tomu, abyste se vžili do situace vašeho místa. 1 – 2 hodiny, skupina do 20 osob, cena individuálně, cca 1400 Kč/45 minut za lektora, možnost kofinancování z veřejných zdrojů.

Obnovou vnitrobloku od A do Z. Přednáška založená na ukázkách konkrétních případů obnovy. Bohatý obrazový doprovod, hostem mohou být i tahouni některého z vnitrobloků. Kapacita libovolná, nároky dle hostitele. Cena se určuje individuálně, cca 1400 Kč/45 minut za lektora, možnost spoluhrazení z veřejných zdrojů.
 

Jaké individuální služby pro jednotlivce nebo členy jedné rodiny můžeš nabídnout?

Budování lídršipu. Pracujeme s lídry a tahouny obnov. Obnova zejména větších vnitrobloků stojí na práci aktivních zájemců, skupinových tahounů. Pomáháme tahounům získat spojence a zapojit do hry další obyvatele či klíčové hráče. Posilujeme roli neformálních vůdců a hledáme jim protějšky.

Cena individuálně, možnost kofinancování z veřejných zdrojů.

Jak by vaše služby mohly být přínosné pro sousedské skupiny?

Pomáháme nalézt a uvolnit potenciál, který ve vašem místě i ve vašich sousedech máte. Oživený vnitroblok je potenciálně místem setkávání, interakcí, svobodnou hru, smyslupnou práci, zvelebování a mnohé další denní aktivity. Nabízí variabilní náplň pro rodiny, jedince (zvláště pro děti a seniory) i celé sousedské komunity přímo pod okny. Přenos části života z bytů ven může znamenat i značnou úlevu pro denní chod domácností. Rozvíjení a udržování prostředí nemusí být za cenu vysokých finančních nákladů, ale může být zajišťováno i svépomocně.

Jste ochotní dojíždět, případně jak daleko?

Dojíždění možné do vzdálenosti cca 1 hodiny z Prahy, nebo po dohodě.

Lovíme Bio

Jídlo lokálně, zdravě a komunitně

Jsme nezisková organizace a naší vizí je podporovat blízký vztah lidí ke krajině, ve které žijí a která je živí. Snažíme se měnit přístup lidí k ekologickému zemědělství, biopotravinám a opravdovému jídlu www.lovime.bio. Pomáháme lidem najít cestu ke kvalitnímu, lokálnímu a zdravému jídlu za rozumnou cenu.

Více o Lovíme Bio

Pořádáme akce a workshopy s tématikou jídla a potravin pro veřejnost, školy a zájemce o lokální jídlo, realizuje exkurze na farmy, provozujeme informační portál: www.lovime.bio, vytváříme osvětová videa a materiály.

Čím je vám blízká myšlenka živého sousedství?

Věříme v sílu sousedských a potravinových komunit, které mohou měnit a ozdravit krajinu nejen v místě svého bydliště - a to volbou/vědomým výběrem jídla, které každý z ná denně nakupuje a jí.

Jaké služby pro skupiny chcete nabídnout?

Máme 2 typy akcí - workshopy a venkovní akce.

Workshopy - Opravdové jídlo jako životní styl, Sherlockem na trhu I, Sherlockem na statku I

Venkovní akce - Procházky Prahou za skutečným jídlem, exkurze na farmy

Konkrétní nabídku najdete  zde

 

Jaké individuální služby pro jednotlivce nebo členy jedné rodiny chcete nabídnout?

Venkovní akce - Sherlockem na trhu II, Procházky Prahou za skutečným jídlem.

1:1 poradenství přes poradnu.

Jak by vaše služby mohly být přínosné pro sousedské skupiny a hybatele?

Usnadní cestu ke kvalitnímu, lokálnímu a zdravému jídlu za rozumnou cenu.

Podpoří společné sdílení a potkávání - při nákupech, vaření, společných výletech na farmy = občansky aktivní stravování.

Jste ochotni dojíždět, případně jak daleko?

Ano, rádi přijedeme kamkoliv po ČR na ½ denní workshop a/nebo společnou akci na farmě (revizi hospodaření), pokud bude hrazena doprava.

Jarda Chroňák

Týmová Akademie | Komunita |

Baví mě propojovat zdánlivě neslučitelné, a tak jsem v Týmové akademii propojil svět rozvoje s prostředím farmy a přírody. Hledám cesty, jak dát rozvoji smysl a měřitelný výsledek. Rád pracuji s diverzitou jako s bohatstvím, jak v přírodě, tak u lidí.

Hlavní tématem mého zájmu je tvorba a rozvoj týmů a komunit. Věřím tomu, že tým je základní podnikatelská jednotka a komunity jsou základním stavebním kamenem společnosti.

Více o Jardovi

„Když uděláš první krok, objevíš cestu.”

Od roku 1997 se věnuji firemnímu a týmovému rozvoji mezinárodně jako konzultant, trenér, mentor a kouč. Specializuji se na řízení změn, leadership, firemní kulturu a hodnoty. Také mě baví řízení lidí a týmů, osobní koučink lídrů a manažerů. Věnuji se oblasti, tzv. „blended learning”, zajištění kontinuálního rozvoje a procesu změny integrací, jak osobních týmových nebo individuálních setkání, tak s využitím on-line aplikace, která účastníky vede ke splnění stanovených cílů a návratnosti investice.

Čím je ti myšlenka sousedění blízká?

Rozvoj komunitního způsobu života. spolupráce a spolutvorby.

Jaké služby bys rád nabídl sousedským skupinám?

1. Provázení rozvojem komunity - workshop

2. Rozvoj spolupráce - workshop

3. Nastavení pravidel a komunikace -  workshop

4. Facilitace konkrétních témat pro skupinu - facilitace

Všechny služby pro skupinu 2 až 30 lidí (pokud on-line, tak do 15). Časové rozmezí služeb 2-3 hodiny v počtu podle potřeby.

Vše může běžet on-line, v prostorách klienta nebo v prostorách Týmové akademie, viz. sekce individuální služby. Potřebujeme místnost s možností uspořádání sezení do tvaru písmene "U" nebo do kolečka. Vítaný je flipchart, pokud ne, tak nějaká tabule, i když i bez toho to umím.

Lektorné 1000 Kč / 45 min.

Akce lze domluvit na míru vašim potřebám. S nabídkou témat a míst se můžete seznámit na stránkách www.tymovaakademie.cz

Čím by tvé služby mohly být přínosné pro jednotlivce nebo sousedské komunity?

Mám praktické zkušenosti s provázením a tvorbou týmů a komunit.

Jseš ochotný dojíždět, případně jak daleko?

Ano, do 2-3 hodin od Písku, kde žiji.

Helena Kurzweilová

Nenásilná komunikace | Facilitace a Mediace

Jmenuji se Helena Kurzweilová. Těší mě provázet druhé jejich vnitřním světem, utvářet empatický kontakt s tím, co prožívají a co je pro ně důležité, přispívat tak k harmonii uvnitř jednotlivců i v rámci celku. Hluboce mě oslovují principy Nenásilné komunikace pana Marshalla Rosenberga. Protože mi v životě hodně pomohly a pomáhají utvářet rovnocenné vztahy s druhými lidmi, spolupracovat, nacházet řešení, která jsou v souladu se životem a s celkem, sdílím je s těmi, kteří mají o ně zájem.

Více o Heleně

Čím je ti myšlenka sousedění blízká?

Vnímám v této myšlence cestu od současné lidské oddělenosti a izolovanosti k bytí spolu, ke společné podpoře, vzájemnosti, pomoci a spolupráci. To jsou hodnoty, které jsou pro mne velmi důležité. Navíc mi dávají smysl. Myslím, že nyní zažíváme další evoluční změnu, kterou tentokrát je posun od boje a soupeření ke spolupráci mezi lidmi a ke společné péči o celou planetu, která nás živí a umožňuje naši existenci. V záměru Sousedit vnímám jasné konkrétní kroky, které jdou tímto směrem. Proto mě těší, že mohu přispět k realizaci tím, co umím.

Jaké služby chceš nabídnout skupinám?

Pro skupiny nabízím workshopy Nenásilné komunikace, která spočívá v hlubším uvědomování si sebe, způsobu svého myšlení, zvědomování si vlastním pocitů a potřeb tak, aby to vše usnadnilo společné dorozumění se a tvorbu společných dohod. Workshopy připravuji "na míru" podle požadavku a potřeb skupiny. Mohou trvat několik hodin, celý den, může to být série setkání. Workshopy jsou interaktivní. Zahrnují určité procento teorie a hodně praxe. Pracujeme především s reálnými situacemi přítomných. Pokud jde o prostor, měla by jeho velikost být taková, aby se v něm skupina cítila komfortně a všichni mohli sedět v kruhu. Uvítám flipchart nebo tabuli, na kterou se dá psát. Není to nezbytně nutné.

Pracuji se skupinami od cca 8 lidí do 20 - 30 osob. Lektorné se pohybuje obvykle v rozmezí 1000 - 3000 Kč/hod. Jsem v tomto směru velmi otevřená dohodě, která zahrne potřeby všech.

Pro skupiny nabízím facilitace setkání, porad, nebo zvládání konfliktních situací. Podmínky jsou stejné jako u workshopů. Flipchart je tomto případě nutností.

Jaké individuální služby pro jednotlivce chceš nabídnout?

Pro jednotlivce nabízím provázení/koučink zaměřené především na sebeuvědomění, sebepoznání, prohlubování vědomí, zvládání emocí, zvládnutí blokujících přesvědčení a zvládání komunikačních záležitostí. Jedno setkání trvá 90 min. Je vhodné, aby se setkání konalo v klidné a nerušeném prostředí. Může se uskutečnit uvnitř nebo během procházky přírodou/parkem. Cenu stanovujeme společně dohodou. Obvyklé cenové rozmezí za setkání se pohybuje mezi 1200 - 3000 Kč.

Nabízím pomoc při zvládání neporozumění a konfliktů. Délka jednoho setkání se pohybuje mezi 2 - 3 hodinami v závislosti na závažnosti sporu. Ceny jsou dohodou.

Čím by tvé služby mohly být přínosné pro rozšířené rodiny nebo sousedské komunity?

Domnívám se, že změna, kterou jako celá společnost na této planetě procházíme, je změnou vědomí a způsobu existence. Mocenská kultura, která stále žije ve vzorcích našeho myšlení a komunikace, vzorcích soupeření a boje, se pomalu transformuje na spolupracující společnost, Ta si žádá jiný způsob nazírání na sebe, druhé, svět, jiný způsob komunikace. Pro nás to nyní znamená měnit za pochodu naše návyky. To je velmi náročný proces. Nabízím v něm mnohostrannou podporu.

Jsi ochotná dojíždět, případně jak daleko?

Při své práci se pohybuji téměř po celé republice. Vzdálenost sama o sobě nehraje roli. Záleží na tom, aby čas strávený cestou byl výrazně nižší, než čas strávený s lidmi.

Lucie Essenza

Psychologické poradenství | Drama-terapeutické workshopy | Zdravé užívání technologií

Baví mě objevovat lidskou duši ve spojení s tělem a se světem, v dobách klidu i v krizi a v jakémkoliv věku. Zajímá mě léčivá síla umění, potažmo divadla. Přitahuje mě hlubší pohled na věci a za věci a bourání vžitých představ. Ráda tančím, zpívám, jsem s přáteli, zkouším nové věci a posouvám hranice toho, o čem jsem si dříve myslela, že je "normální". 

Více o Lucii

Vystudovala jsem jednooborovou psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zároveň jsem absolvovala studium autorskému divadla na pražské DAMU. Dokončuji výcvik v daseinsanalýze. Jako psycholog jsem začala pracovat v pedagogicko-psychologické poradně, vyučovala jsem na Jihočeské univerzitě a pracovala s drogově závislými. Zabývám se též zdravým užíváním technologií, jsem jednou ze zakladatelek psychologického institutu Re:Life, kde působím jako psycholog a lektor, vedu expresivní seberozvojové semináře. 

Psychoterapeutickou zkušenost jsem získala v Terapeutické komunitě Němčice-Heřmaň, kde jsem pracovala se širokým spektrem klientů, kteří trpěli závislostí, prošli psychotickou zkušeností, měli potíže se vztahy, se sebepřijetím a se začleněním se do společnosti. Od roku 2015 pracuji v psychologické ambulanci, kde se věnuji zejména klientům trpícím poruchami nálad a úzkostmi, řešícími vztahové, profesní a studijní problémy, klientům s psychosomatickými potížemi a klientům v různých podobách životní krize. 

Čím je ti myšlenka sousedění a rozšířené rodiny blízká?

Když se mi narodila první dcera, začala jsem zjišťovat, jak jsem na všechno sama. A to nehledě na to, že mám skvělého muže a kolik mám kamarádů. Ne všichni totiž byli ochotni přijmout do svojí rodiny nejen mě, ale také mého muže, mé děti, naše starosti, potřeby. Toužila jsem po bližší komunitě lidí, kteří se spolu učí, tvoří, cestují, plánují... 

Jaké služby chceš nabídnout?

V rámci institutu Re:Life mohu nabídnout kurz zaměřený na zdravé a odpovědné užívání technologií a podpořit jejich příčetné užívání. Zároveň monhu nabídnout návazné poradenské a psychoterapeutické služby lidem, kteří pociťují zahlcení světem technologií a internetu.

Nabízím též dramaterapeutické workshopy.

Dále mohu v rámci časových možností nabídnout psychoterapeutickou skupinu pro maminky na mateřské.

Jaké individuální služby pro jednotlivce nebo členy jedné rodiny chceš nabídnout?

Psychologické a psychoterapeutické poradenství.

Proč by vaše služby mohly být přínosné pro rozšířené rodiny nebo sousedské komunity?

Filosofie rozšířené rodiny je mi velmi blízká a ráda bych komunity podpořila.

Jsi ochotná dojíždět, případně jak daleko?

Mohu dojet v rámci Prahy na jednorázové kurzy či workshopy.

Pravidelná poradenská či psychoterapeutická práce je podmíněna Vašim docházením za mnou.