Jak začít sousedit

9 prvních kroků,
které se nám osvědčily

foto: Bleší trhy na Heřmaňáku

1.

Představte si sousedství vašich snů

Dopřejte si příjemný čas k zamyšlení a nacítění toho, co by vás skutečně těšilo ve vašem sousedství. Nejlépe s oblíbeným nápojem a v prostředí, kde vás nic nebude rušit. Zamyslete se, co by vám samotným pomohlo a zpestřilo každodenní život. Zároveň zjistěte, co můžete vy nabídnout ostatním. Dovolte si chvíli snít, jak by to u vás v domě nebo ulici mohlo jednou fungovat.

Svůj záměr zkuste formulovat a někam si ho napsat nebo nakreslit. Na jeho základě si můžete naplánovat první kroky tak, aby vám už samotný proces příprav přinášel radost. Když budete vědět, co chcete, mnohem snáz se k vám přidají další podobní nadšenci. 

Můžete se inspirovat tipy a příběhy aktivních sousedů na stránce INSPIRACE.

foto: Sousedé Osadní z Prahy 7

2.

Najděte si parťáky

Z vlastní zkušenosti víme, jak moc pomáhá, když s iniciativou nepřicházíte sami. Doporučujeme proto najít si hned na začátku alespoň jednoho člověka, který do toho půjde s vámi. Parťáky můžete hledat mezi svými přáteli z okolí, oslovit neznámé sousedy nebo využít online nástroje. V mnoha lokalitách fungují místní facebookové skupiny s různým zaměřením (většinou je v jejich názvu jméno vaší obce či ulice, doplněné o slova jako "Swap, Bazárek, mámy a tátové apod."). Pokud chcete s nalezením parťáků pomoci, rádi vám poradíme v rámci konzultací.

3.

Přidejte se na mapu sousedů

Přidejte na mapu svůj bod, ať vás můžou kontaktovat aktivní lidé z vašeho okolí. Můžete si vybrat, zda jste soused, spolek, organizace nebo třeba rozšířená rodina. A koukněte se, zda již ve vaší blízkosti podobně naladění sousedi nejsou.

foto Vnitrobloky.cz

4.

Poznejte své sousedy
a jejich zájmy

Uspořádejte seznamovací setkání lidí z okolí, kteří chtějí také poznávat své sousedy a společně něco nového tvořit. 

Rozmyslete si cíl setkání. U nás jsme chtěli především poznat ostatní a zjistit jaké máme společné zájmy. Proto jsme vzali veliké papíry a na ně jsme sepsali všechny nápady, co bychom mohli v našem sousedství zlepšit. Pak jsme hlasovali a zjistili, jaká jsou nejdůležitější témata a čemu se tedy budeme věnovat na začátku.

Pro setkání doporučujeme zvolit dobře dostupné veřejné místo, kde se bude cítit každý dobře a může si sám zvolit míru zapojení. Osvědčilo se nám setkání přímo na ulici nebo v parku. 

Pozvat sousedy na setkání můžete online (fungující fb skupiny, aplikace), ale i offline. Fungují vytištěné letáky v ulici či v domě. A nejúčinnější je stále osobní pozvání, které je dobrou záminkou pro zapředení rozhovoru s neznámými sousedy. 

Můžete se insprirovat našimi letáky ZDE.

5.

Vytvořte komunikační kanál pro vaší ulici, obec nebo čtvrť

Vymyslete, jak se sousedy budete komunikovat. Je dobré zjistit, jaké platformy ostatní již využívají a která bude všem nebo alespoň většině vyhovovat. U nás se osvědčili například facebookové a whatsAppové skupiny, google groups nebo stará dobrá nástěnka na chodbě domu. 

foto: Sousedé Janovského z Prahy 7

6.

Uspořádejte první sousedskou akci

Můžete využít osvědčené akce, jako je Zažít město jinak nebo Ukliďme Česko. Ty jsou snadné na organizaci, s propagací vám pomohou hlavní organizátoři a pro lidi jsou tyto akce známé a srozumitelné.

Nebo můžete obnovit tradice, jako je masopust, karneval, velikonoce, den dětí, čarodejnice, pouštění draků, dílničky, přednášky a semináře nebo promítání filmu.

Vděčné jsou také akce typu garage sale, bleší trhy, SWAP, dobročinné bazárky, restaurant day, soutěže a bojovky pro děti nebo sportovní aktivity.

foto: vnitrobloky.cz

7.

Využijte zkušeností
ostatních iniciátorů

Zeptejte se ostatních, co se jim osvědčilo v naší fb skupině. Nebo oslovte přímo podobné projekty, jako je ten váš, a čerpejte jejich zkušenosti.

foto: Frantičkovy lásky Bio Oko

8.

Využijte zkušeností lektorů a lídrů sousedských projektů

Snažíme se propojovat a sdílet zde kontakty na lidi, se kterými se můžete poradit nebo je dokonce pozvat k vám a společně uspořádat akci, která vám usnadní propojení s ostatními. 

My jsme si napříkald pozvali na první větší setkání sousedů externího facilitátora Michala Křivohlávka, aby nám pomohl vytvořit konstruktivní diskuzi, kde si lidé naslouchají a mluví jen jeden, aby dal prostor všem a dovedl skupinu k naplánování konkrétních prvních kroků. Doporučuji. 

9.

Potkejte se s námi nebo nám napište

Nabízíme sdílení osobních zkušeností, ale i příběhů dalších projektů. Rádi vás propojíme s dalšími lidmi nebo pomůžeme v hledání řešení konkrétní situace. 

Konzultace jsou za dobrovolný příspěvek na rozvoj platformy Sousedit.cz.

Sdílejte své zkušenosti
a pomožte ostatním

Co se osvědčilo vám v začátcích? Co zafungovalo a co ne?
Sdílejte s námi vaší zkušenost nebo nám dejte tip na sousedský projekt, který je pro vás inspirací.

Za každý podnět a zpětnou vazbu děkujeme!