Jak začít

9 kroků, které nám pomohly k živým vztahům

1.

Ujasněte si svůj záměr

Dopřejte si chvíli k zamyšlení. Nejlépe s oblíbeným nápojem a časem, kdy vás nic nebude rušit. Naplánujte si první kroky tak, aby vás to bavilo a přinášelo vám to radost. Zamyslete se co by vám samotným pomohlo a usnadnilo každodenní život. Zároveň co můžete vy nabídnout ostatním. 

Můžete se inspirovat možnostmi a příběhy aktivních sousedů na stránce INSPIRACE.

3.

Najděte si parťáky

Z vlastní zkušenosti víme, že samotnému se budují vztahy těžko, najděte si proto alespoň jednoho parťáka, který do toho půjde s vámi. Parťáky můžete hledat mezi svými přáteli z okolí, oslovit neznámé sousedy nebo využít online nástroje. V mnoha lokalitách fungují facebookové skupiny a vznikají také aplikace pro seznamování, např. Tezu.cz. Pokud chcete s nalezením parťáků pomoci, rádi vám poradíme.

4.

Přidejte se na mapu sousedů

Přidejte na mapu svůj bod, ať vás můžou kontaktovat aktivní lidé z vašeho okolí. Můžete si vybrat, zda jste soused, spolek, organizace nebo třeba rozšířená rodina. A koukněte se, zda už tam nějací podobně naladění sousedi nejsou.

foto Vnitrobloky.cz

5.

Poznejte své sousedy a jejich zájmy

Uspořádejte seznamovací setkání lidí z okolí, kteří chtějí také znát své sousedy a společně něco nového tvořit. 

Rozmyslete si cíl setkání. My jsme chtěli především zapojit ostatní a znát jejich zájmy. Proto jsme vzali veliké papíry a společně jsme sepsali všechny nápady, co bychom mohli v našem sousedství zlepšit. Pak jsme hlasovali a zjistili, co jsou nejdůležitější témata, kterým se chceme věnovat.

Vyberte dobře dostupné veřejné místo, kde se bude cítit každý dobře a může si sám zvolit míru zapojení. Osvědčilo se nám setkání přímo na ulici nebo v parku. 

Pozvat sousedy na setkání můžete online (fungující fb skupiny, aplikace), ale i offline. Fungují vytištěné letáky v ulici či v domě. A nejúčinnější je stějně osobní pozvání, které je dobrou záminkou pro zapředení rozhovoru s neznámými sousedy. Můžete se insprirovat našimi letáky ZDE.

čas, datum dost dopředu, poznávací znamení, program - jídlo, pití, oheň, hry pro děti ...

6.

Založte sousedskou skupinu pro vaší ulici, obec nebo čtvrť

Vymyslete, jak se sousedy budete komunikovat. Je dobré zjistit, co ostatní využívají a co bude všem nebo alespoň většině vyhovovat. U nás se osvědčili například facebookové a whatsAppové skupiny, google groups nebo stará dobrá nástěnka. 

7.

Uspořádejte první sousedskou akci

Můžete využít i osvědčenými akcemi a projekty, jako je Zažít město jinak nebo Ukliďme Česko. Obnovte tradice, jako je masopust, karneval, velikonoce, den dětí, čarodejnice, pouštění draků, dílničky, přednášky a semináře, promítání.

Garage sale, blešák, SWAP, dobročinné bazárky, restaurant day, soutěže a bojovky pro děti, sportovní aktivity.

8.

Využijte zkušeností lektorů a lídrů sousedských projektů

Naše síť vám nabízí k dispozici mentoring a nadšence z několika důležitých oblastí. Pokud ‘Sousedíte’ a potřebujete poradit například s právními otázkami, s komunikačními dovednostmi, se zapojením dětí nebo financováním a granty. Jsou tu facilitátoři a průvodci, kteří vám rádi pomohou s vedením setkání, hledáním společného záměru nebo řešením konfliktů. 

9.

Potkejte se s námi nebo nám napište

Nabízíme sdílení osobních zkušeností, ale i příběhů mnoha dalších projektů. Rádi vás propojíme s dalšími lidmi nebo pomůžeme v hledání řešení konkrétní situace. 

Konzultace jsou bezplatné. V případě zájmu můžete přispět na chod projektu.  

Napište nám

Co se osvědčilo vám v začátcích? Co zafungovalo a co ne?
Sdílejte s námi vaší zkušenost nebo nám dejte tip na sousedský projekt, který je pro vás inspirací.

Za každý podnět a zpětnou vazbu děkujeme!

Základní tarif

399 kč

Obsahuje:

  • 5GB dat
  • 5+ stránek

  • 24/7 podpora

  • Měsíční zálohy

Firemní tarif

599 kč

Obsahuje:

  • 5GB dat
  • 10+ stránek

  • 24/7 podpora

  • Denní zálohy