Jak začít
9 kroků, které nám pomohly k živým vztahům

1.
Ujasněte si svůj záměr
Dopřejte si chvíli k zamyšlení. Nejlépe s oblíbeným nápojem a časem, kdy vás nic nebude rušit. Naplánujte si první kroky tak, aby vás to bavilo a přinášelo vám to radost. Zamyslete se co by vám samotným pomohlo a usnadnilo každodenní život. Zároveň co můžete vy nabídnout ostatním.
Můžete se inspirovat možnostmi a příběhy aktivních sousedů na stránce INSPIRACE.

3.
Najděte si parťáky
Z vlastní zkušenosti víme, že samotnému se budují vztahy těžko, najděte si proto alespoň jednoho parťáka, který do toho půjde s vámi. Parťáky můžete hledat mezi svými přáteli z okolí, oslovit neznámé sousedy nebo využít online nástroje. V mnoha lokalitách fungují facebookové skupiny a vznikají také aplikace pro seznamování, např. Tezu.cz. Pokud chcete s nalezením parťáků pomoci, rádi vám poradíme.

4.
Přidejte se na mapu sousedů
Přidejte na mapu svůj bod, ať vás můžou kontaktovat aktivní lidé z vašeho okolí. Můžete si vybrat, zda jste soused, spolek, organizace nebo třeba rozšířená rodina. A koukněte se, zda už tam nějací podobně naladění sousedi nejsou.

foto Vnitrobloky.cz
5.
Poznejte své sousedy a jejich zájmy
Uspořádejte seznamovací setkání lidí z okolí, kteří chtějí také znát své sousedy a společně něco nového tvořit.
Rozmyslete si cíl setkání. My jsme chtěli především zapojit ostatní a znát jejich zájmy. Proto jsme vzali veliké papíry a společně jsme sepsali všechny nápady, co bychom mohli v našem sousedství zlepšit. Pak jsme hlasovali a zjistili, co jsou nejdůležitější témata, kterým se chceme věnovat.
Vyberte dobře dostupné veřejné místo, kde se bude cítit každý dobře a může si sám zvolit míru zapojení. Osvědčilo se nám setkání přímo na ulici nebo v parku.
Pozvat sousedy na setkání můžete online (fungující fb skupiny, aplikace), ale i offline. Fungují vytištěné letáky v ulici či v domě. A nejúčinnější je stějně osobní pozvání, které je dobrou záminkou pro zapředení rozhovoru s neznámými sousedy. Můžete se insprirovat našimi letáky ZDE.
čas, datum dost dopředu, poznávací znamení, program - jídlo, pití, oheň, hry pro děti ...

6.
Založte sousedskou skupinu pro vaší ulici, obec nebo čtvrť
Vymyslete, jak se sousedy budete komunikovat. Je dobré zjistit, co ostatní využívají a co bude všem nebo alespoň většině vyhovovat. U nás se osvědčili například facebookové a whatsAppové skupiny, google groups nebo stará dobrá nástěnka.

7.
Uspořádejte první sousedskou akci
Můžete využít i osvědčenými akcemi a projekty, jako je Zažít město jinak nebo Ukliďme Česko. Obnovte tradice, jako je masopust, karneval, velikonoce, den dětí, čarodejnice, pouštění draků, dílničky, přednášky a semináře, promítání.
Garage sale, blešák, SWAP, dobročinné bazárky, restaurant day, soutěže a bojovky pro děti, sportovní aktivity.

8.
Využijte zkušeností lektorů a lídrů sousedských projektů
Naše síť vám nabízí k dispozici mentoring a nadšence z několika důležitých oblastí. Pokud ‘Sousedíte’ a potřebujete poradit například s právními otázkami, s komunikačními dovednostmi, se zapojením dětí nebo financováním a granty. Jsou tu facilitátoři a průvodci, kteří vám rádi pomohou s vedením setkání, hledáním společného záměru nebo řešením konfliktů.

9.
Potkejte se s námi nebo nám napište
Nabízíme sdílení osobních zkušeností, ale i příběhů mnoha dalších projektů. Rádi vás propojíme s dalšími lidmi nebo pomůžeme v hledání řešení konkrétní situace.
Konzultace jsou bezplatné. V případě zájmu můžete přispět na chod projektu.
Napište nám
Co se osvědčilo vám v začátcích? Co zafungovalo a co ne?
Sdílejte s námi vaší zkušenost nebo nám dejte tip na sousedský projekt, který je pro vás inspirací.
Za každý podnět a zpětnou vazbu děkujeme!
Základní tarif
399 kč
Obsahuje:
- 5GB dat
-
5+ stránek
-
24/7 podpora
-
Měsíční zálohy
Firemní tarif
599 kč
Obsahuje:
- 5GB dat
-
10+ stránek
-
24/7 podpora
-
Denní zálohy