Rozcestník

Co všechno můžete 
zažít se sousedy? 

Inspirujte se pestrými příklady sousedských iniciativ, akcí nebo sdílených prostor. 

foto Zažít město jinak

1.
Společné zážitky a akce

Obnovte zapomenuté tradice. Uspořádejte sousedký piknik, grilovačku, karneval, promítání nebo bojovku pro děti v místním parku. Vyražte společně na výlet. 

Staré a nové tradice

Čerpejte z původních tradic. 
Masopust, vítání jara, zpívání vánočních koled nebo oslavy letního slunovratu jsou krásné příležitosti společně se zastavit. 

Nebo vytvořte tradice úplně nové, které vás budou bavit. Třeba novoroční otužování v řece ;)
 

Uspořádejte "Hostinu"

„Vedle hostin rodinných a pak těch u jiných kultur se mi pokaždé vybaví i všechny ty sousedské, které jsme začali před lety pořádat u nás doma v Komořanech. Ty jsou pro mě fascinující tím, že dávají dohromady lidi, kteří by se možná jinak ani nepotkali nebo nesblížili. Přijdou mi cenné hlavně proto, že jediným pojítkem – kromě dobrého jídla – je často společná adresa. Nejsme ani rodina, ani kolegové, často ani přátelé, mnohdy ani nesdílíme názory na svět. Pouze bydlíme ve stejném místě a víme, že doma se žije líp společně, než když je každý sám za sebe. Mezi těmi sousedskými hostinami pro mě byla zatím nepřekonaným vrcholem ta, kterou jsme svolali v naší temné ne-hostinné panelákové chodbě, kde se nikdo nezdrží déle, než je nutné, protože co by tam dělal. Najednou tam ale každý soused vynesl stůl, sezení, lampičky a to, co dobrého uvařil. A nehostinný anonymní panelákový tunel se rázem proměnil v příjemný „hostinec“ plný hlaholu a radosti. Nikdo ten večer nejedl sám. Pro mě toto byl hotový zázrak a důkaz, co všechno hostina dokáže.

Naší rodině hostiny život změnily. Pomohly nám zakořenit v novém domově, pomáhají nám žít, jsou magnetem, který nás přitahuje s dalšími lidmi. Na hostiny se vždy dlouho dopředu těšíme a pak z nich – ve vzpomínkách – dlouho žijeme.“

píše Tomáš Hajler v předmluvě knihy Hostina, kterou napsala jeho žena Petra a nafotil Pavel Ovsík.

Více zde 

foto z blog.tomashajzler.com

Česko jde spolu na piknik

Inspirujte se tradicí piknikové výzvy, organizované spolkem Spolu proti samotě:

„Pojďme společně překonat náš loňský český rekord v počtu pikniků v jeden den po celé České republice a dokažme, jak snadné je být SPOLU!

Vloni se do naší akce Česko jde SPOLU na piknik zapojili lidé na 49 místech po celé republice, kde zorganizovali pikniky pro celkem 995 lidí.

Proč akci pořádáme?

Každý rok 30.července je Mezinárodní den přátelství. Chceme proto pozitivně motivovat lidi z celého Česka, aby "zahodili" mobily a vyrazili do přírody dát si něco dobrého, válet se, relaxovat, povídat si s ostatními, nebo jen tak poslouchat zpěv ptáků. Pojďme prostě být SPOLU!“ 

Více o akci

Ukliďme Česko

Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky (a dokonce na pár místech mimo ni). Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Hlavní úklidový den je většinou na konci dubna, ale můžete uspořádat i jiném termínu.

Snadno můžete přidat úklidovou vlastní akci ve vašem sousedství a pozvat lidi z okolí. Organizátoři Ukliďme Česko vám pomůžou s propagací a doručí pytle a ochranné pomůcky. U úklidu se dobře povídá a seznamuje a po něm si můžete opéct něco na ohni nebo to oslavit v místní hospodě. 

Více na webu

Zažij město jinak

Zažít město jinak jsou sousedské slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit. Jsou založené na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních organizátorů a mnoha dalších subjektů. Jsou otevřené všem věkovým a zájmovým kategoriím.

Proč se konají?
Slavnosti Zažít město jinak už od roku 2006 sbližují sousedy a oživují veřejný prostor našich měst. V Česku zcela výjimečná akce ukazuje, co se stane s ulicí, když patří jen lidem a jejich fantazii. Právě oni stojí za programem i produkcí „své“ slavnosti. Zaparkovaná auta tak nahradí koncerty, divadla, dílny, hry pro děti nebo recepty místních obyvatel. V roce 2022 se slavnosti konaly na 125 místech v Praze a ve 70 dalších městech. 

Kdo to organizuje?
Koordinátorem celého Zažít město jinak je spolek AutoMat, o jednotlivé lokality ve městech se starají desítky místních organizátorů (zpravidla parta přátel, místní organizace, spolky, aktivní občané apod.). AutoMat prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě podle motta: „Společně s vámi tvoříme město, ve kterém chceme žít!“ Místní organizátor je tak osoba přímo zodpovědná za konkrétní lokalitu (její velikost, podobu, program), za oslovení dalších zapojených a za komunikaci se spolkem AutoMat.

Chtěli byste se zapojit do Zažít město jinak, ale nechcete koordinovat celou lokalitu?
Jako participant pomáháte s programem v konkrétní lokalitě, ale sám/a ji neorganizujete (například hudební skupina, divadelní spolek, prodejce občerstvení…). Na webu v sekci Program budeme postupně zveřejňovat kontakty na místní organizátory jednotlivých lokalit. Najděte si tu, která je vám blízká, a organizátora/ku sami kontaktujte.

Na Zažít město jinak poskytuje spolek AutoMat pražským lokalitám vyřízení záboru veřejného prostranství, všem pak sdílení know how a konzultace, prostor na webu, v programu a katalogu slavností a další marketingovou podporu. Z kapacitních, ale i environmentálních důvodů budeme omezovat tvorbu tiskovin pro jednotlivé lokality na míru. Místo nich budeme všem organizátorům a organizátorkám poskytovat obecnou grafiku a šablony s ročníkovou grafikou v digitální podobě. Pražským lokalitám nabízíme obecné grafické materiály i v tištěné podobě.

více na webu

Fotka z Bleší trh Heřmaňák

2.
Pošlete věci dál, sdílejte

Můžete založit online facebookovou skupinu "Sousedé darují" pro vaší lokalitu nebo zorganizovat akce typu SWAP, bleší trh nebo garage sale. Vybudujte si se sousedy na chodbě místo pro přebytky ze zahrady, knihobudku nebo skříň na sdílené nářadí. Starý nábytek i spotřebiče také můžete darovat lidem přes různá reuse centra, nábytkové banky nebo neziskové organizace pomáhající samoživitelům. 
Bleší trhy na Heřmaňáku

Komunitní bleší trhy na Řezáčově náměstí v Praze 7. Přijďte si odpočinout a nasát příjemnou atmosféru tohoto místa, kde si můžete dát něco dobrého nebo si udělat radost nákupem něčeho, co zde objevíte.

Organizátorky s vámi určitě rády zasdílí své zkušenosti, jak rozjet tradici bleších trhů i ve vašem sousedství. 

Více
 

Garage Sale v Černošicích

O ČERNOŠICKÉM GS V KOSTCE

Černošicích garážujeme dvakrát ročně už od jara roku 2011,  tehdy se  k nám přidalo dalších 12 odvážlivců. Pokaždé je to skvělá událost, kdy je cítit spokojenost na všech stranách. Lidé něco prodají, něco vydělají, něco rozdají, něco nakoupí a skvěle se pobaví. Co víc si od víkendového dne přát? Prostě, pokud na tom nesedíte, nenosíte to, nepoužíváte a vlastně to vůbec nepotřebujete,  pak to klidně pošlete do světa a to rovnou z vašich vrat. Garage Sale je snadnou cestou jak nepotřebné věci nejprve nabídnout sousedovi a ještě se u toho seznámit s někým, kdo bydlí třeba za  rohem. Sledujte GS na sociálních sítích, aby vám nic neuteklo.

CHCETE GARAGE SALE U VÁS?

Tak směle do toho! V zásadě je potřeba jeden aktivní člověk, který se ujme funkce průkopníka a tradici prostě a jednoduše zavede. Někde to zkoušeli a nevyšlo to, někde už dva roky otálejí, někde se to skvěle rozjíždí a někde to inspiruje k dalším a dalším akcím. Každé mésto je jiné, každé místo je jiné, každý dům je jiný, každá rodina je jiná, každý člověk je jiný. Pokud chcete záruku, že to u vás bude superúspěch, nemůžu pomoct.. Ale být na vašem místě, tak to zkusím! Moc ráda pomůžu s rozjezdem kdekoliv, kde by se mohly zbytečně hromadit věci., které jsou jinde potřeba. Jediné, co za to chci, je uvádět Černošice, jako místo, kde to začalo.

více na webu

Facebookové skupiny

Pro darování věcí dál můžete také využít ideálně co nejlokálnější facebookové skupiny typu "Sousedé darují + název obce/čtvrti", SWAP "název obce" apod.. Pokud taková pro vaší čtvrť neexistuje, založte jí ;)

Knihobudky a jiné budky
Máte doma knížku, kterou už jste přečetli, ale je vám líto ji vyhodit? Vyměňte ji v KnihoBudce za jinou. Nebo ji tam prostě jen nechte, ať si ji může přečíst někdo jiný. KnihoBudky slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih. Inspirovat se můžete na stránkách knihobudka.cz

Budky nemusí být jen na knížky – třeba na darování přebytků ze zahrady.
Sdílené nářadí

Možná se se sdíleným nářadím potkáváte na sjezdovkách nebo u cyklostezek. Několik šroubováků a nejnutnějšího nářadí na řetízku, které může kdokoliv použít. 

Proč si takovou dílničky neudělat i v rámci domu nebo sousedství?
 

Nábytkové banky, textilní kontejnery a další

Nepotřebné věci můžete ze solidarity poslat dál lidem, kteří by si je jinak nemohli dovolit. Kromě už tradičních kontejnerů na textil vznikají nábytkové banky, šatníky pro samoživitele, reuse centra a další místa, díky kterým vaše dary doputují tam, kde budou nejvíce potřeba. 
 

3.
Vzájemná pomoc
a podpora sousedů v nouzi

Už se vám stalo, že jste potřebovali s něčím pomoct a vaše rodina i kamarádi byli mimo dosah? Potřebujete půjčit vrtačku, dětskou sedačku nebo třeba kvásek na chleba? Zkuste zaklepat na sousedy – je to skvělé téma pro seznámení. 

Je příjemné vědět, že se v případě potřeby lze obrátit o dveře dál a naopak. Dobrý skutek přínáší radost a ten sousedský je často velmi nenáročný a přitom druhým ušetří spoustu času, energie i financí. Uvítat takovou nabídku mohou například senioři, kteří bydlí sami a často si o výpomoc nemají komu říct. 

Oslovte sousedy přímo

Nabídněte svým sousedům, že se na vás mohou obracet, až budou něco potřebovat. Řekněte jim co umíte, a s čím jim rádi pomůžete. Třeba nákup při nemoci, venčení psa, převzetí pošty, tisk na domácí tiskárně nebo půjčení štaflí. Starší lidé často uvítají pomoc s technologiemi. 

Máte v sousedství lidi s nějakým postižením nebo dlouhodobě pečující? Nabídněte jim pomocnou ruku.

O pomoc si také nevájte říkat. Je to stejně důležité. I když jde o maličkosti. Možná budete překvapení, jak ochotní lidé jsou a že je poteší, když mohou být užiteční. Chybí vám jedno vajíčko nebo došla sůl? Víte, že sousedska pěstuje čerstvé bylinky? Zaklepejte vedle. Každá interakce buduje vzájemnou důvěru a dodává druhým odvahu také se ozvat.

Italské Social streets

Myšlenka „Social Street“ pochází ze zkušenosti facebookové skupiny „Residenti in Via Fondazza – Bologna“, která funguje od září 2013. Záměrem Social Street je podporovat socializaci mezi sousedy s bydlištěm ve stejné ulici za účelem budování vztahů, naplňování potřeb, sdílení odborných znalostí či realizace projektů společného zájmu. K dosažení tohoto cíle bez zbytečných nákladů a úsilí využívá Social Street uzavřené facebookové skupiny.

Začalo to jedním nespokojeným otcem, jehož syn si v sousedství neměl s kým hrát. Přestože žijí v Bologni, která má vysokou hustotu obyvatel, se sousedy se vůbec neznali. A tak se rozhodl s tím něco udělat. Založil facebookovou skupinu, která byla určena pouze lidem z jeho ulice. Cílem nebylo získat více virtuálních přátel na sociálních sítích, ale postupně propojit skutečné lidi ve skutečném světě. Vyvěsil několik plakátů a lidé se začali přidávat. Dnes je skupina fenoménem, o kterém píší v New York Times. 

 

Myšlenka „Social Streets“ se začala rychle šířit. Dnes existuje více než 470 skupin po celém světě (s drtivou většinou v Itálii), které pomáhají sousedům spojit síly. Neexistuje žádný centrální vůdce, žádné poplatky a žádný velký plán. Přesto se díky této iniciativě odehrálo mnoho úžasných věcí. Sousedé organizují kulturní akce, přetvářejí veřejný prostor, sdílí kola nebo zakládají komunitní zahrady.  

Jedním z objevů skupin Social Street je, že uprostřed rozdávání věcí nebo plánování společného jídla našli něco dalšího: vzájemnou důvěru. Je pravděpodobnější, že souseda požádají o pomoc, protože už si nejsou cizí. Mezi sousedy se vyvinul nový druh směny a spolupráce, který spojuje lidi způsobem, který samotné peněžní transakce a profesionální služby nemohou nahradit.
 

Více informací můžete najít na stránkách www.socialstreet.it
 
Sousedské spolky na Praze 7

Skupiny inspirované italskými social streets. V našem pojetí je sousedský spolek neformálním sdružením lidí žijících v blízkosti jedné ulice či náměstí. Spolek propojuje sousedy se společným záměrem – vytvářet místo příjemné pro život – kde se lidé zdraví na ulici, spolupracují a mají se na koho obrátit v nouzi.

Skupiny propojují ochotné sousedy se sociálními pracovnicemi a místními pomáhajícími organizacemi. K sousedům se tak dostanou například poptávky o pomoc sousedům v nouzi.

První neformální spolek „Sousedé Janovského“ založili obyvatelé této ulice na konci roku 2018. Skupina se brzy stala užitečným nástrojem k seznamování a vzájemné interakci mezi sousedy. Především schopnost spolku zprostředkovat rychlou pomoc v nenadálých situacích byla podnětem ke vzniku pěti podobných skupin v době šíření COVID-19 v březnu roku 2020. Další fungování skupin ukázalo nejen veliký potenciál lokální spolupráce, ale i její výzvy a úskalí. 

Více se můžete dočíst v metodice, která zkušenost skupin shrnuje.
 

Dobrovolnictví

Dobrovolnictví je možnost, jak věnovat svůj čas smysluplně a často také lokálně – lidem v našem okolí, kterým i hodina týdně může výrazně proměnit každodenní život. 

Příležitosti k dobrovolničení můžete hledat přes nejbližší dobrovolnické centrum, přes informační centrum na obecním úřadě či u místních neziskových organizací. Činnosti jak pomáhat druhým jsou pestré, od doučování dětí po doprovod seniorů k lékaři. 
 

foto Nadační fond Agora 7

foto Spolkový obchod Obživa

4.
Jídlo, které propojuje a léčí krajinu

Jídlo odjakživa propojovalo lidi dohromady. Potkávali jsme se u jeho pěstování, zpracování, vaření i hodování. Pokud vás zajímají cesty k jídlu, díky jehož pěstování se obnovuje naše krajina, vzkvétají malé farmy i vztahy mezi pěstiteli a odběrateli, zde najdete inspiraci:

Kpzky - komunitou podporované zemědělství

Komunitou podporované zemědělství je způsob produkce a spotřeby potravin, který v zahraničí spolehlivě funguje, u nás s ním začínáme. Spotřebitelé a zemědělec se stávají partnery: spotřebitelé vědí, odkud jejich potraviny pocházejí a zemědělec, který má pravidelné odběratele, může snadno plánovat úrodu.

Více zde
Mapa farmářů a kpz zde.
 

Společné objednávky a vaření

Potraviny, které se vyplatí nakoupit a dovézt ve větším množství, můžete objednat se sousedy společně. Vážení a rozdělování podílů je příjemná příležitost k seznámení. 

Z objednaných surovin pak můžete po sousedsku něco zavařit na zimu. Osvědčilo se komunitní kimchi, zelí apod. 
 

Foto

foto Petra Hajzlerová

Lovíme Bio

Pokud taky lovíte zajímavosti, novinky a informace ze světa ekologického zemědělství, bio a místních potravin, doporučujeme sledovat organizaci Lovíme Bio.

Poradí vám, kde hledat a jak poznat opravdu kvalitní potraviny. Přes mapu Najdi Bio můžete najít nejbližší bioproducenty ve vašem okolí.

Využijte také jejich služeb pro sousedské komunity, které najdete na stránce podpora
 

Spolkové obchody

Spolkové a družstevní obchody zprostředkovávají svým členům přístup k lokálně produkovaným potravinám. Sdružují dodavatele (ekozemědělce, zpracovatele a výrobce) a spotřebitele a vytváří mezi nimi přímé spojení bez prostředníků. Snaží se při tom být co nejvíce bezobaloví a fér k lidem i životnímu prostředí. Právě takové obchody rostou už i v České republice.

Inspirovat nebo zapojit se můžete do:
Spolkový obchod Obživa (Praha)
Spolek Bezoví (Písek)
Tišnovská spižírna

Výdejna chutí

Společné sousedské oslavy sezónních produktů. Výdejna chutí je unikátní společensky odpovědná firma, která prostřednictvím online služby zjednodušuje cestu odběratelů ke zdravým a kvalitním potravinám přímo od dodavatelů. Umožňují hromadné objednávky, které si skupina sousedů a kamarádů objednává společně do svého komunitního místa.

Výdejna chutí spolupracuje jen se zemědělci, které znají osobně a ví, jaké produkty nabízejí a jak byly produkty pěstovány.

Více o projektu zde
 

5.
Sdílené prostory, klubovny a zahrady

Bydlíte ve velkém městě a neumíte si představit jak založit Klubovnu a nebo komunitní zahradu?

Komunitní zahrady a kompostování

Komunitní zahrady jsou většinou zahrady ve městě spravované určitou komunitou lidí ze sousedství. Mají mnoho podob od několika záhonků u domu přes upravený vnitroblok, pop up zahradu jen na sezonu, či velkou produkční zahradu zásobující potravinami nejen svoji komunitu ale i další lidi nebo firmy v okolí.

Veškeré informace o komunitních zahradách a kompostování najdete stránkách Kokoza

Sousedská klubovna Jižní město

Sousedská klubovna je unikátní projekt na Jižním Městě, pražském sídlišti. 20 rodin si společně pronajímá "byt navíc" – nebytový prostor s kuchyní, multifukčním sálem a předzahrádkou. Jednu rodinu takový sdílený prostor vyjde cca na 400,- měsíčně. 

Více o projektu například zde

 

Dvory a vnitrobloky

Území s velkým sociálním a environmentálním potenciálem, která však bohužel často zůstávají ležet ladem. Dvory a vnitrobloky mohou být jednou z odpovědí na problém městské anonymity a významným dílem v adaptaci města na klimatické změny.

Jak na jejich proměnu, aby sloužili současným zájmům svých obyvatel? Jak najít společnou řeč ve skupině s rozdílnými názory? A mohou být proměny vnitrobloků inspirací, jak otevírat i další témata v sousedství?

Inspirujte se a využijte zkušeností na vnitrobloky.cz
 

Sousedský činžák

Zdánlivě obyčejný bytový dům na Praze 7 skrývá mnoho překvapení. Sousedům se tu podařilo společnými silami postupně realizovat mnoho projektů.

Sdílenou sušičku, včely na střeše, tabuli, knihovničku a pingpongový stůl na chodně, saunu, bylinkový květináč nebo společnou dílnu s nářadím. 

Sousedé z Veletržní ukazují, že když se dokážete domluvit, může i klasický dům nabídnout mnohem více, než je běžné. Pro větší investice využívají toho, že družstvo vlastní nebytové prostory a má tedy pravidelný příjem, ze kterého mohou investovat. Ne vše ale stojí na financích. 

Pokud vás zajímá více nebo byste stáli o návštěvu tohoto inspirativního domu, napište nám. 

Některé informace najdete na stránkách družstva https://veletrzni17.cz/
 

Komunitní panelák

Že i panelák se může proměnit v sousedsky živé místo se můžete přesvědčit v reportáži:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11346681886-vytrzeno-z-metropole/215411033210007/
 

Začněte třeba na chodbě
Zamyslete se, jak lépe využít společné prostory ve vašem činžovním domě. Chodby, sklepy, kočárkárny, předzahrádky. Tam všude může vyrůst něco, co vám bude přinášet radost a kde se zastavíte spolu se sousedy. 

Osvědčilo se začít něčím malým a nekonfliktním. Například bylinkovým květináčem, lavičkou, nástěnkou nebo tabulí na kreslení, knihovničkou nebo skříní na sdílené nářadí a sportovní vybavení. 
 

6.
Sousedství pro děti i pro rodiče

Dopřejte dětem tlupu a prostor k volné hře. Různě staré děti, ale i dospělé, od kterých by se mohly učit a kteří by jim věnovali pozornost. Najděte nebo vytvořte prostor, kde by mohly kreativně tvořit a kam by zvládly dojít z domu samy. Najděte si spřátelené rodiny v blízkosti, se kterými si můžete pomáhat navzájem. Najděte si náhradní babičku a dědu ze sousedství, jestli ta vaše je daleko.

Dáme kafe v Brně

Jana Křížová zkusila v Brně organizovat jednou týdně sdílecí a seznamovací setkání pro maminky s dětmi. Setkání se setkala s pozitivními ohlasy a vznikla kolem nich fb skupina s více jak 180 maminkami z okolí. Některé z nich se pak začaly vídat a spolupracovat intenzivně.

„Pojďme si dát kafe a popovídat. Zkusme překročit tu pomyslnou čáru komfortní zóny, potkat se s „neznámými“ lidmi a promluvit s nimi. Na chvíli odložit ostych a zjistit, že žena, co stojí vedle nás pravděpodobně řeší stejné trable a má podobnější příběh, než se může na první pohled zdát…“

Její zkušenost zveřejníme v celém článku. 

Více na Jany stránkách
 
Setkávání v knihovnách

Některé knihovny začínají nabízet své prostory jako klubovny nebo místa setkávání. Lze tam pak například pořádat setkání rodičů s dětmi z okolí. Někdy dokonce místní seniorští dobrovolníci na taková setkání chodí předčítat pohádky. 
 

Sousedská klubovna Jižní město

Sousedská klubovna je unikátní projekt na Jižním Městě, pražském sídlišti. 20 rodin si společně pronajímá "byt navíc" – nebytový prostor s kuchyní, multifukčním sálem a předzahrádkou. Jednu rodinu takový sdílený prostor vyjde cca na 400,- měsíčně. 

Více o projektu například zde

 

Adventure playgrounds

Takzvaná Adventure playgrounds představují protipól k současným hřištím svázaným zákony, normami a metodickými pokyny. Moderní hřiště působí na první pohled velmi dokonale, ale nabízí dětem jen omezené možnosti využití, které jsou předem jasně definovány jejich dospělými tvůrci. Koncept Adventure playgrounds, který v Říčanech testují pod českým názvem Tvořivé hřiště, všechna tato pravidla porušuje.

Dětem je na vyhrazené ploše k dispozici pouze materiál a nástroje, se kterými mohou zacházet dle libosti. Typicky se jedná o vyřazené kusy nábytku, staré pneumatiky, stavební materiál v podobě prken či trubek a k tomu nezbytné vrtačky, pilky, kladiva a hřebíky. Hřiště tak na první pohled připomíná skládku nebo dílnu nepříliš pořádkumilovného kutila.

Více zde
a také zde

Rozšířená rodina

Říká se, že k tomu, abyste vychovali šťastné a zdravé dítě, potřebujete minimálně tři dospělé. Pokud už jste na to taky přišli a je vás míň než tři, sáhněte po této útlé brožurce.

Přečtete ji za odpoledne. A pokud vás chytne za srdce, změní vám život. Především pokud patříte mezi rodiče, pro které je péče o děti (vození do/ze školy či na kroužky nebo jejich hlídání) občas nad hlavu. V knížce najdete vysvětlení, proč je toho někdy příliš a také, že vychovávat děti ve dvou (či dokonce v jednom - model "samoživitel") je pro děti i pro rodiče extrémně nezdravé a historicky vlastně zcela ojedinělé. Kniha vám ukáže proč a jak vybudovat tzv. rozšířenou rodinu, tj. jak se o výchovu podělit s lidmi okolo vás, s dalšími rodiči, se sousedy. Něco, co se pro mnohé lidi zdá dnes nepředstavitelné, tak po přečtení Rozšířené rodiny může být velmi snadné.

Knihu můžete pořídit zde.
Tady si můžete stáhnout ebook zdarma.
 

7.
Učíme se společně i navzájem

Ve vašem okolí mohou bydlet lidé, kteří vám nebo vašim dětem mohou leccos předat. Nemusíte jezdit daleko kvůli angličtině, vaření, kreslení nebo hudebním nástrojům.
Sousedské běhání, jóga, meditace nemusí být náročné zorganizovat a mají více výhod. Občas se podaří najít nějakou zajímavou výměnu – například česká konverzace se sousedy ze zahraničí směnou za lekce jejich rodného jazyka nebo hlídání dětí.

foto Sousedé Osadní

8.
Zvelebování okolí

I veřejný a sdílený prostor kolem nás je tvárnější, než by se mohlo zdát. A nabízí obrovský nevyužitý potenciál k užívání i zlepšování životního prostředí. Je však dobré při jeho změnách respektovat potřeby a přání všech, kterých se prostor dotýká. To, co nám přijde jako skvělé vylepšení, mohou jiní považovat za vandalismus. 

Spoustu cenných zkušeností s procesem (od oslovení sousedů, až po nalezení společné shody a realizaci změn) mají lidé z projektu vnitrobloky.cz. Nabízí skupinám iniciátorům podporu, facilitují hromadná setkání, dávají všem prostor k vyjádření a pomáhají tak vyhnout se zbytečným konfliktům. Doporučujeme jejich skvělé materiály, kde své zkušenosti sdílí. A jsou rozhodně užitečné nejen pro vnitrobloky, ale jakýkoliv skupinový proces.
Více na vnitrobloky.cz

Guerilla gardening

Guerilla gardening je jednou z forem městského zahradničení. Jedni ji považují za environmentální aktivismus, jiní za nový přístup k metodám okrašlovacích spolků. Ať tak či tak, díky guerilla gardeningu se zanedbané a špinavé místo ve městě (na vesnici nebo u cesty) přemění v malý záhonek.

Tento světový trend našel své vyznavače také v České republice. Na mnoha místech vznikají skupiny guerillových zahradníků, kteří berou útokem zanedbaná rabátka pod stromy nebo opuštěné velkokapacitní betonové květináče (známe je všichni), čistí je od odpadků a plevele a během krátké doby udělají z beznadějného místa něco krásného a neobvyklého. Guerilla gardening je také vítanou formou teambuildingu – na skupinu lidí totiž příznivě působí, když spolu vytvoří něco pěkného, co dává smysl. O tom my v Metrofarm něco víme.

Více o guerilla gardeningu najdete například zde
 

Ukliďme Česko

Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky (a dokonce na pár místech mimo ni). Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Hlavní úklidový den je většinou na konci dubna, ale můžete uspořádat i jiném termínu.

Snadno můžete přidat úklidovou vlastní akci ve vašem sousedství a pozvat lidi z okolí. Organizátoři Ukliďme Česko vám pomůžou s propagací a doručí pytle a ochranné pomůcky. U úklidu se dobře povídá a seznamuje a po něm si můžete opéct něco na ohni nebo to oslavit v místní hospodě. 

Více na webu

Brzy doplníme zelené fasády, zachycování dešťové vody, změny veřejného prostoru a další témata...

9.
Komunitní bydlení


Zde doplníme více o cohousingu v ČR, baugruppe, sdílených domech, ekovesnicích a jiných podobách a možnostech spolu-bydlení a kde toto téma dále sledovat. 

Napadá vás,
co by tu ještě nemělo chybět?

Nebo byste chtěli s námi vyhledávat inspirativní sousedské projekty a sdílet jejich příběhy přes sousedit.cz? 

Napište nám! Děkujeme.