Jana Křížová

Dáme kafe

ANEB pravidelné setkávání maminek s dětmi v jednom brněnském parku (seznamování se, navazování vztahů, postupné budování “záchranné“ sítě známých)

O projektu

Dáme kafe je projekt, který má za cíl podpořit potřeby mladých rodin, jež se často ocitají v životní situaci, která je pro ně nová a nepřehledná. S příchodem dítěte se svět občas otočí vzhůru nohama, mezilidské vztahy se promění a my hledáme nové možnosti. A těmi může být možnost sdílení, vzájemná výpomoc a trávení volného času s podobně naladěnými a smýšlejícími lidmi.  

Mým záměrem je vytvoření takového typu bezpečného prostoru, kde v konkrétní lokalitě, bude možné v lehkosti a bez omezení poznávat nové známé, rodiny, tvořit komunitu a budovat vztahy v sousedství. Tento projekt pilotně zkouším rozjet v městské části Brno-střed, a tento článek má za cíl popsat moji cestu ke vzniku tohoto projektu tak, aby v budoucnu mohl být takový model aplikovatelný kdekoli jinde.

První kroky

Budování tohoto typu komunity je proces a prvním krokem na této cestě je pro mě pravidelné setkávání maminek s dětmi na mateřské/rodičovské dovolené, jež vytvoří základní stavební kámen, od něhož se budou odvíjet ostatní aktivity.

V případě tohoto projektu mi dává smysl jednoduchost. Budu-li konkrétní, setkání jednou týdně dopoledne cca od 9:30 do 12 hod., pokaždé ve stejný čas na stejném místě. Ideálně v parku, komunitní zahradě, na dětském hřišti, v lese. U nás v Brně ideální místo představuje  Björnsonův sad, kde se vyskytuje pestrá skrumáž lidí (maminky s dětmi, studenti, pejskaři, poblíž pracující lidé, senioři). Uprostřed parku stojí stánek, kde se dá koupit občerstvení, schovat se před deštěm, navštívit wc. V podzimních/zimních měsících či deštivém počasí je třeba mít náhradní prostor. Může to být např. prostor v knihovně, rodinném centru (do kterého přivedete potenciální klienty), v kavárně s dětským koutkem, na faře.

Tento typ míst se nabízí z mnoha důvodů.  Budeme na očích. Kdo bude chtít, nás osloví a může se rovnou přidat, jsou to místa, kde se děti na chvilku zabaví a maminky si mohou popovídat.

Propagace

Propagace tohoto typu projektu je ideální lokálně. Já propagovala „offline“ i „online“. 

V Canvě jsem vytvořila grafiku a tu následně přenesla do několika typů formátů. Canva je skvělý nástroj na tento typ propagace. Nemusíte být zběhlí v práci s grafickými programy, program lze používat online, bezplatně a je velmi snadné v něm grafiku překlopit do vámi požadovaného formátu (A4, plakát, úvodní foto na fb page,příspěvek na IG). Všechny šablony mnou vytvořené vám ráda nasdílím a jsou pro vás volně k použití (stačí přepsat místo a čas konání). 

 S vytvořenou grafikou (jejíž finální podoba mi jako úplnému začátečníkovi trvala asi týden 😊) jsem nechala vytisknout několik plakátů (A4), letáků (A6) a dvě A1 na informační áčko.

Informační zalaminované plakáty A4 jsem umístila v parcích, kde se pohybuje hodně maminek s dětmi (na dveře pískoviště, sloupkách na hřišti, info nástěnky). Letáčky A6 jsem roznesla do kaváren pro maminky, dětských koutků a skupin, do míst, kde chodí menší děti na kroužky. Zručný manžel mi vyrobil informační áčkovou ceduli, na kterou jsem oboustrannou lepicí páskou připevnila dva plakáty A1, a nosím na každé setkání s sebou, abychom byly jednoznačně identifikovatelné. Také je na ní informace o fcb skupině a webové stránce, kde si náhodně jdoucí maminky mohou přečíst více informací.

V onlinu jsem vytvořila webovou stránku, která projekt představuje do hloubky (https://www.brnodula.cz/damekafe) a uzavřenou facebookovou skupinu (https://www.facebook.com/groups/damekafebrno), která nabízí prostor pro další sdílení, ale i předávání praktických organizačních informací či vymýšlení nových událostí nebo akcí. V ní též každý týden vytvářím událost s pozvánkou a informuji o případných změnách místa/času in real time. Na facebooku v místních lokálních skupinách, soustředících se na mateřství, rodinu, swap, události pro děti aj., jsem umístila pozvánku s linkem do skupiny. 

První setkání

První schůzka se uskutečnila na začátku května, neb v této době začíná být počasí stabilnější, přes den už je teplo a dá se vydržet sedět na dece. Nevěděla jsem, jestli někdo přijde. Byla jsem zvědavá, jak se nám to poskládá, jaké ženy dorazí (pokud dorazí) a jestli na sebe nebudeme v trapně hledět a po chvíli s výmluvou neodejdeme. Nikdy jsem se do ničeho podobného nepustila, byla to moje premiéra, překonala jsem svůj strach a obavu z neúspěchu, protože mi to dávalo obrovský smysl. V den prvního setkání nám krásně vyšlo počasí, postavila jsem áčko s plakátem akce Dáme kafe, od devíti jsem „stála na značkách“ a vyhlížela, která žena jen jde s dítkem na pískoviště a kdo jde na domluvenou akci. Nakonec se nás sešlo šest žen, osm dětí a bylo to moc fajn.

Shrnutí zkušeností s projektem

Chcete to rozjet u vás?

Chystáte se taky jít do něčeho podobného? Dává vám smysl poznat lidi ve vašem okolí, spojit se a začít budovat nové vztahy, přátelství, navazovat spolupráce, budovat komunitu?

Chcete zkusit něco podobného rozjet u vás a sdílet spolu zkušenosti? Pokud ano, klidně mě kontaktujte. Ráda se s vámi potkám online, nebo osobně, jste-li „okolobrněnští“. Popovídáme, zodpovím vaše otázky, posdílím. Byla bych moc ráda, kdyby se akce tohoto typu ujal někdo zapálený a propojil tak ženy a děti i jinde. 

brnodula@email.cz